Rate this post

העיר העתיקה הינה העיר המוקפת חומות מאז הקמתה ובנייתה.
העיר העתיקה בירושלים נחשבת לעיר הכי עתיקה בעולם ולפי הארכיאולוגיה מוערך גילה ביותר מ 4500 שנים . העיר מוקפת בחומות שנבנו בתקופה הרומנית להגן על העיר ומעל החומות נסללה דרך שתאפשר לאנשים לעלות מעל החומות ולצפות במראה הרהיב והיפה של העיר .
חלקים רבים מחומותיה הבנויים מאבני הרים נהרסו ונבנו שוב מחדש כמה פעמים .לחומות העיר שמונה שערים שמהם שבעה פתוחים , ואחד נשאר סגור. ישנם ארבעה שערים ראשיים והם שער יפו, שער שכם ,שער האריות ושער דוד (ציון), שנבנו כמו ארבעת צדדי המחוג במצפן , כך שארבעת השערים יהיו פונים לערים הראשיות של המדינה.
שער יפו – מקושטת בכתובות של הסולטאן סולימאן, היא השער הכי מפורסמת והכי פעילה . נבנתה ממערב שתהיה בכיוון הנמל של יפו .
השער החדש – למעשה חור בקיר נפתח ב 1887 על מנת לאפשר כניסה אל הרובע הנוצרי.
שער שכם – הכניסה הראשית אל הרובע המוסלמי בעיר העתיקה. הדלת הפונה לצפון , לכיוון עיר הבירה של שכם והעיר דמשק .
שער הפרחים – או שער הורודס – פונה גם לצפון ונקרא שער הפרחים בגלל הצורות ההנדסיות המעטרות אותו של ציורי פרחים וצמחים אחרים המקשטים את החזית שלו .
שער האריות – מעטרים את צידיו קישוטים בולטים של אריה. השער הידוע גם בשם " שער st.stephen " נבנה בכיוון מזרח, שם נמצאת עיר הבירה של יריחו.
שער הזהב – הוקם גם מזרחה. על פי המסורת היהודית, המשיח יכנס דרך הדלת הזו לירושלים. כדי למנוע את כניסתו של המשיח ,המוסלמים סגרו את הדלת של הזהב לפני כמה מאות שנים.
שער המוגרבים – הניצב לכיוון דרום דלת הכניסה האחורית הכי גדולה , המהווה את הכניסה הקרובה
ביותר לכותל המערבי.
שער ציון או שער דוד – ממוקם בהר ציון. הדלת נבנה עבור סולטן סולימאן בשנת 1540 -באזור החומות הישנות- מהתקופה החשמונאית וההירודיאנית . הדלת ממוקמת מהצד הדרומית, בכיוון העיר חברון.
העיר מחולקת לארבעה חלקים לפי אזורי מגורים : הרובע הנוצרי , הרובע המוסלמי, הרובע היהודי והרובע הארמני . החלוקה הזו באה מהרצון של קבוצות דתיות לחיות קרוב לאתרים המקודשים שלהם כמו כנסיית סנט ג'יימס לארמנים, כיפת הסלע ומסגד אל אקצא למוסלמים, כנסיית הקבר הכוללת את קברו של ישו לנוצרים, וכן הכותל המערבי ואזור בית המקדש ליהודים.
הרובע המוסלמי: הגדול והוותיק מבין ארבעת החלקים גרים בו אלפי תושבים מוסלמים של ירושלים. בין הסמטאות הצרות והשווקים השוקקים באזור תוכלו למצוא דוגמאות רבות ערך של האדריכלות האיסלמית מימי הביניים, ומשם תוכלו לשמוע את קולו של המואזין חמש פעמים ביום, קורא למוסלמים לתפילה .ברובע המוסלמי נמצא מסגד אל אקצא .
השוק משתרע בין החלק הנוצרי והחלק המוסלמי עם מסלולים ורחובות צפופים, חלקם מכוסים בבניינים מתקופות היסטוריות שונות . השוק עבור תושבי המקום מהווה מרכז קניות לירקות, ביגוד, ציוד, תבלינים, או בשר טרי.
הרובע הארמני : החלק מוקף חומות גבוהות ונמצאת בתוכו כנסיית סנט ג'יימס, שנבנתה בתקופת הצלבנים . גרים בו יותר מ -2,000 אנשים ונמצאים בתי ספר, ספרייה, ומוזיאון. הארמנים היו מחלוצי הצילום בארץ ובעולם ומפורסמים בעבודות החרס והקרמיקה הנפלאות שיכולים לראותם בחלקים שונים בתוך הרובע .
הרובע הנוצרי : ישנן כנסיות רבות באזור הנוצרי שמשקפות את תורת הקהילה הנוצרית בירושלים, שהם בערך 4,700 אנשים. קתולים, אורתודוקסים רוסים, אורתודוקסים יוונים, קופטים, לותירנסים , ואתיופים גרים באותו חלק שלכל עדה יש היסטוריה משלה שמוכחת באתרים והמבנים הנמצאים בתוך הרובע .
ישנם הרבה כנסיות ומנזרים שנמצאים ברחבי האזור שכל בניין מסמל סיפור דתי ועדה נוצרית אחרת . הכנסייה הכי מפורסמת ברובע זה היא כנסיית הקבר שהינה שילוב ארכיטקטוני מרתק. שכוללת את ששת העדות הנוצריות .
הרובע היהודי : החלק שנמצא בו הכותל המערבי ומה שנשאר מבית המקדש , המנהרות והר הבית .
העיר העתיקה היא העיר המשלבת בין העבר להווה , בין העתיק למודרני . העיר העתיקה משגשגת מבחינת תרבות , תיירות , ארכיטקט , ומבחינה מסחרית ועסקים .